Barn och UngaAnsgarskyrkan Västerås bedriver verksamhet för barn och unga. Det ska vara en trygg plats där unga människor får möjlighet att växa. Våra ledord i föreningen är tro, hopp och kärlek. Vi är en del av Equmenia som är Equmeniakyrkans ungdomsorganisation.

Scout som dansar med tält i bakgrunden

Trygga möten

I Equmenia Ansgarskyrkan så jobbar vi efter en vision och längtan. Vi vill kunna bedriva verksamhet där alla barn, unga och ledare i föreningen ska kunna vistas i gemenskaper där tro, hopp och kärlek gror. Alla är välkommen att vara med i vår gemenskap i föreningen.

Alla ledare, styrelsemedlemmar och anställda i Equmenia Ansgarskyrkan Västerås ska gå kursen Trygga möten, och ska även visa upp ett giltigt utdrag från belastningsregistret för ordförande eller vice ordförande.

Välkommen!

Vår verksamhet

I Equmenia Ansgarkyrkan finns det scouter, tonår, söndagsskola, ungdomsalpha och konfirmation. Läs mer om detta i rutorna nedan. Har du en idé eller en verksamhet du saknar eller skulle vilja starta, tveka inte att höra av dig.

Medlemsavgift 2023

Medlemsavgiften är på 400 kr per kalenderår

Betala till plusgiro 17 68 32-4 eller swisha till 1234 170 890.
Märk betalningen med medlemsavgift och vem det gäller.

Läs blanketten nedan för mer information.