Barn och UngaAnsgarskyrkan Västerås bedriver verksamhet för barn och unga. Det ska vara en trygg plats där unga människor får möjlighet att växa. Våra ledord i föreningen är tro, hopp och kärlek. Vi är en del av Equmenia som är Equmeniakyrkans ungdomsorganisation.

Scout som dansar med tält i bakgrunden

Vår verksamhet

I Equmenia Ansgarkyrkan finns det scouter, tonår, söndagsskola och konfirmation. Läs mer om detta i rutorna nedan. Har du en idé eller en verksamhet du saknar eller skulle vilja starta, tveka inte att höra av dig.

I Equmenia Ansgarskyrkan så jobbar vi efter en vision och längtan. Vi vill kunna bedriva verksamhet där alla barn, unga och ledare i föreningen ska kunna vistas i gemenskaper där tro, hopp och kärlek gror. Alla är välkommen att vara med i vår gemenskap i föreningen, välkommen. Läs mer om vår vision här: Vision