Barn och UngaAnsgarskyrkan Västerås bedriver verksamhet för barn och unga. Det ska vara en trygg plats där unga människor får möjlighet att växa. Våra ledord i föreningen är tro, hopp och kärlek. Vi är en del av Equmenia som är Equmeniakyrkans ungdomsorganisation.

Scout som dansar med tält i bakgrunden

Vår verksamhet

I Equmenia Ansgarkyrkan finns det scouter, tonår, söndagsskola och konfirmation. Läs mer om detta i rutorna nedan. Har du en idé eller en verksamhet du saknar eller skulle vilja starta, tveka inte att höra av dig.

I Equmenia Ansgarskyrkan så jobbar vi efter en vision och längtan. Vi vill kunna bedriva verksamhet där alla barn, unga och ledare i föreningen ska kunna vistas i gemenskaper där tro, hopp och kärlek gror. Alla är välkommen att vara med i vår gemenskap i föreningen, välkommen. Läs mer om vår vision här: Vision

Sommaraktivitet

Veckan efter midsommar (v. 26) anordnas ett dagläger för ungdomar som går/har gått konfirmation eller är sugen på att veta mer om den kristna tron. Mer information om lägret kan du läsa nedan.

För ungdomar, från 13 år, finns det även tonår på Björnö. Lär mer om detta under fliken ”tonår”.