Brev i coronatiden

Observera

Denna text publicerades första gången den 3 juni 2020. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Idag har vår pastor Emelie stått i trädgården och fotat nybakt rabarberfika, vår diakon Hanna har samlat sina bästa tips för att njuta av fina utflyktsmål i närheten av Västerås och vår kommunikatör Emma har skrivit ner fyra tips på böcker att ta med till hängmattan. Detta tillsammans med information om det som ligger närmast i tiden finns att läsa i månadens ”brev i coronatiden”. Vi hoppas att brevet ska vara till uppmuntran och en påminnelse om den gemenskap som församlingen utgör även i tider då vi inte kan mötas som vanligt. 

Under sommaren skickas ett brev i månaden med e-post till församlingens medlemmar och med vanlig post till de medlemmar som bor i Västerås med nära omnejd och saknar e-postadress. Vill du få brevet till din mejl? Skriv till webbmaster@ansgars.se

Klicka här för att ladda ner brevet som pdf.